Opozycja Jowisza - czas na obserwacje
Już 20 sierpnia 2021 roku Ziemia znajdzie się pomiędzy gazowym olbrzymem Jowiszem a Słońcem. Jednocześnie Jowisz będzie dokładnie naprzeciwko Słońca na naszym niebie, więc znajdzie się w opozycji.

Podczas tegorocznej opozycji Jowisz będzie świecił z jasnością około –2,9 mag. Obserwacje gazowego olbrzyma są teraz niesłychanie łatwe. Swoją wędrówkę na nocnym niebie Jowisz rozpoczyna zaraz po zachodzie Słońca na granicy gwiazdozbiorów Koziorożca i Wodnika.

Podczas obserwacji możemy zaobserwować w zależności od sprzętu optycznego jakim dysponujemy cztery księżyce Jowisza tzw. "galileuszowe" , pasy pokazujące atmosferę planety wraz z Wielką Czerwoną Plamą, która jest największą i najtrwalsza burzą w Układzie Słonecznym. Należy dodać, że jej średnica jest większa od średnicy Ziemi. 

Bardzo atrakcyjnym widokiem dla obserwatora są przejścia przed tarczą Jowisza jego największych księżyców, które rzucają swój cień. Zjawisko to możemy zaobserwować przez większe teleskopy przy dobrych warunkach atmosferycznych.


 

 


Komentarze

Popularne posty

Nowo odkryta kometa Leonard może stać się najjaśniejszą w 2021 roku

Mizar, gwiazda załamania "dyszla" Wielkiego Wozu

Wesprzyj Moja Astronomia jeśli możesz