Nowo odkryta kometa Leonard może stać się najjaśniejszą w 2021 roku

Nowo odkryta kometa może stać się najjaśniejszą kometą 2021 roku. Astronom Greg Leonard odkrył kometę, która teraz nosi jego imię – C/2021 A1 (Leonard) – 3 stycznia 2021 r. w Obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie. 

Astronomowie donoszą, że zdjęcia z odkrycia pokazują warkocz komety, co sugeruje, że możemy zobaczyć ładny widok charakterystyczny dla komet długi warkocz, gdy kometa Leonard zbliża się do Ziemi i Słońca.

Kometa jest wciąż daleko, obecnie znajduje się pomiędzy orbitami Jowisza i Marsa, kierując się do wewnątrz. 

Do peryhelium, czyli najbliższego zbliżenia się do Słońca, kometa dotrze około 3 stycznia 2022 roku. A więc będziemy mieli cały rok, aby zobaczyć, jak ta kometa staje się coraz jaśniejsza.

Jak wynika z wczesnych szacunków wskazują one, że może osiągnąć jasność wizualną około 5 mag. lub nawet 4 mag. i na początku grudnia 2021 r., jeśli wszystko się potwierdzi będzie można ją obserwować nieuzbrojonym okiem przy dobrym, ciemnym niebie.

Kometa ta będzie początkowo widoczna z półkuli północnej, a stanie się widoczna z półkuli południowej w grudniu 2021 r. i styczniu 2022 r. To może być najjaśniejsza kometa tego roku (chyba że zostanie odkryta nowa, jaśniejsza).

Niestety kometa w naszych szerokościach geograficznych będzie widziana zaraz po zachodzie Słońca, co utrudni obserwacje ale miejmy nadzieję, że dane nam będzie zobaczyć kolejną jasną kometę na naszym niebie.  

Komentarze

Popularne posty

Mizar, gwiazda załamania "dyszla" Wielkiego Wozu

Wesprzyj Moja Astronomia jeśli możesz