Hubble powraca do pełnych obserwacji naukowych i publikuje nowe obrazy


Kosmiczny Teleskop Hubble'a NASA wraca do pracy, badając wszechświat bliski i daleki.
Instrumenty naukowe powróciły do ​​pełnej sprawności po usunięciu awarii komputera pokładowego, która wstrzymała obserwacje.

Po awarii komputera udało się naukowcom z NASA uruchomić ponownie Kosmiczny Teleskop Hubble'a do pracy. To bardzo dobra wiadomość, gdyż następca nadal w magazynie czeka na wysłanie na orbitę.

Obserwacje naukowe wznowiono w sobotę 17 lipca po południu. Komputer pokładowy Hubble'a, który kontroluje i koordynuje instrumenty naukowe obserwatorium, zatrzymał się nagle 13 czerwca. Kiedy główny komputer nie odebrał sygnału z komputera sterującego, automatycznie przestawił instrumenty naukowe Hubble'a w tryb awaryjny. Oznaczało to, że teleskop nie mógł prowadzić badań naukowych, do czasu gdy specjaliści misji będą analizować sytuację i rozwiązywać problem jaki wystąpił na orbicie.

"Jestem zachwycony, widząc, że Hubble znów spogląda na wszechświat, po raz kolejny rejestrując obrazy, które intrygowały i inspirowały nas od dziesięcioleci" – powiedział administrator NASA Bill Nelson. 

"To moment na świętowanie sukcesu zespołu naprawdę oddanego misji. Dzięki ich wysiłkom Hubble będzie kontynuował swój 32. rok odkryć, a my będziemy nadal uczyć się na podstawie transformacyjnej wizji obserwatorium."

I już teleskop przesyła wspaniałe obrazy na Ziemię.

foto NASA

 

Komentarze

Popularne posty

Nowo odkryta kometa Leonard może stać się najjaśniejszą w 2021 roku

Mizar, gwiazda załamania "dyszla" Wielkiego Wozu

Wesprzyj Moja Astronomia jeśli możesz